Image

Ultra running vs triathlon

Kojarzysz tę sytuację, gdy tydzień po ostatnich zawodach triathlonowych sezonu stwierdzasz, że te 5 dni odpoczynku to już w zasadzie kompletne roztrenowanie i warto poszukać sobie celów na jesień i zimę? Nie jesteś sam ?

Ze względu na nasz klimat zwykle alternatywą są biegi górskie, a obfitość imprez czasami stanowi poważny problem przy wyborze zawodów i długości trasy, które zwykle mają od 25 do 150 km. Przed nami Łemkowyna Ultra Trail, Gorlicki Bieg Górski czy zimowy Ultrajanosik

Zanim jednak zdecydujesz się na start, wybierzesz imprezę i rozpoczniesz przygotowania do biegu górskiego musisz zdać sobie sprawę z kilku istotnych moim zdaniem rzeczy:

▪ Wytrzymałość tlenowa

Zakładam, że mając za sobą sezon treningowo-startowy wykonałeś sporo treningów budujących tzw. bazę tlenową i twój system sercowo-naczyniowy oraz oddechowy jest świetnie przygotowany do długiego wysiłku bez względu na specyfikę i środowisko. Jest to absolutna podstawa zanim skupisz się na treningu specyficznym.

▪ Specyfika

Najistotniejszą różnicą jest fakt, iż w odróżnieniu od triathlonu mamy tu do czynienia z jedną dyscypliną, odbywającą się w zróżnicowanym terenie i po wymagającej nawierzchni. Oprócz kilometrów pokonywanych w poziomie dochodzą jeszcze metry (czasami km) pokonywane w pionie. Długi bieg w terenie górskim to od strony technicznej częste zmiany tempa, pozycji ciała i angażowanie różnych partii mięśniowych. To wydłużanie i skracanie kroku, stabilizowanie ciała na trawersach, umiejętność dynamicznego pokonania przeszkody. Cały czas musisz dostosowywać się do warunków na trasie bez względu czy biegniesz po szutrze, śniegu, lodzie czy w błocie. Musisz więc przygotować swoje mięśnie do wykorzystania ich siły zarówno koncentrycznie (skurczanie) jak i ekscentryznie (rozkurczanie).

Na czym zatem skupić się w treningu, gdy zamieniamy triathlon na biegi górskie?

? Do codziennej rutyny należy włączyć stretching, rollowanie lub inne trening mobilności czy siły. Trening ten przygotuje nie tylko nasze mięśnie ale również całą strukturę więzadeł, kości czy stawów. To bardzo istotne w przygotowaniu do biegania w terenie. Krótsze jednostki mobilności, stabilizacji czy rollowania trwają zwykle 10-15 minut i możesz je wykonywać codziennie. Dłuższe treningi z wykorzystaniem taśm TRX, kettlebell czy hantli mogą być wykonywane na siłowni np 2 razy w tygodniu. Skup się na większej ilości powtórzeń w danym ćwiczeniu oraz jego poprawnym wykonywaniu. Absolutnie nie przesadzaj z obciążeniem.

? Zwiększenie częstotliwości treningów biegowych. Zacznij od krótkich (20-30 min) jednostek wykonywanych codziennie. Zawodnicy bardziej zaawansowani w niektóre dni mogą wykonywać 2 treningi biegowe: pierwszy rano, dłuższy i zadaniowy i po południu/wieczorem drugi, spokojny i znacznie krótszy trening regeneracyjna. Istotne aby czas pomiędzy treningami przekraczał 6-8h, w czasie którego zadbać należy o właściwą dietę i odpoczynek.

? Aby nie narażać i nie przeciążyć układu ruchu treningi regeneracyjne możesz wykonywać na rowerze w formie wycieczki czy na basenie, wykonując je w niskiej intensywności. To kolejny kamyczek do fundamentów efektywności i metabolizmu tlenowego!

? Staraj się część treningów wykonywać w terenie, na luźnej i zróżnicowanej nawierzchni. Trening specyficzny, taki jak podbiegi możesz wykonywać na bieżni mechanicznej rozpoczynając od krótkich 1-2 minutowych podbiegów i stopniowo wydłużać je przeplatając odcinkami regeneracyjnymi.

? Postaraj się raz na jakiś czas wykonać długi trening w terenie górskim. To niezastąpiona forma treningu, która udoskonali twoją technikę szybkiego poruszania się w trudnym terenie, dzięki czemu nabierzesz nowych umiejętności i pewności siebie. Kolejną bardzo istotną kwestią jest przygotowania mięśni do obciążenia ekscentrycznego następującego podczas długich zbiegów. Również w trakcie tych treningów możesz przetestować wszystkie rozwiązania techniczne: obuwie, kamizelki, plecaki, kije itp.

Powodzenia w treningu i do zobaczenia na szlakach ??